..::Druk::..

​Sitodruk

To metoda nadruku na koszulkach czy innych częściach odzieży stosowana najczęściej. Polega na bezpośrednim nakładaniu farby na koszulki poprzez sita, które uprzednio muszą być przygotowane, następnie nadruk musimy utrwalić termicznie. W sitodruku każdy kolor nakładany jest na odzież oddzielnie, a do każdego sita trzeba przygotować oddzielną matrycę.  Koszt przygotowania sitodruku ze względu na użyty materiał jak i pracochłonność jest dosyć wysoki, natomiast sam nadruk tą techniką jest już stosunkowo tani. Znakowanie odzieży sitodrukiem polecane jest szczególnie w przypadku większych nakładów.

 


 

Sublimacja

Technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk (CMYK) wykonywany jest specjalnymi atramentami na papierze transferowym, a następnie w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury przenoszony jest na przedmiot pokryty lakierem poliestrowym. Tym sposobem wykonujemy nadruki na koszulkach, specjalnych kubkach, tkaninach poliestrowych. Każdy rodzaj nadruku wymaga odpowiedniego ustawienia ciśnienia, temperatury oraz czasu. Przykładowo do nadruku na koszulkach za pomocą prasy termotransferowej używamy ciśnienia 5000 Pa, przy temperaturze 170°C w czasie 40 sekund. Ta technika druku jest bardzo często wykorzystywana w branży reklamowej. 

 


 

Kalkomania

Sitodruk pośredni polega na przenoszeniu barwnych wzorów z papieru na zdobione szkło, przy pomocy transparentnej błony, nazywanej kalką. Podczas druku farba w postaci pasty przeciskana jest przez sito za pomocą rakla i w efekcie na podłożonym pod siatką papierze uzyskiwany jest pożądany wzór. Po nałożeniu jednej powłoki można na nią, po uprzednim wysuszeniu, nakładać następne uzyskując wzór wielobarwny. Należy nałożyć taką grubość warstwy farby, która po wypaleniu pozwoli na uzyskanie połysku i odpowiedniego odcienia dekoracji. Istotne jest, aby podczas druku zapewnić równomierny nacisk rakla poprzez jego równoległe ustawienie w stosunku do powierzchni sita.